Venstre

Grundlovsmøder - hør taler fra Venstres politikere

Dannebrog vejer i vinden på Grundlovsdag.

4. juni 2021 kl. 13:03

Grundlovsdag kan du høre taler fra Venstres politikere i hele landet. Vi har samlet en lang række arrangementer her så du kan finde et Grundlovsmøde tæt på dig.

Venstre sender live fra et Grundlovsarrangement med taler, sang og musik fra hele landet fra klokken 13:00 til 14:15.

Der vil være taler ved Jakob Ellemann-Jensen, Stephanie Lose, Tommy Ahlers, Morten Løkkegaard, Christoffer Lilleholt og Kristian Lausten.

Desuden vil der være sang og musik ved Henrik Krogsgaard og Cecilie Nygaard. Læs mere om arrangementet som streames her på venstre.dk og på Venstres Facebookside.

Desuden er der mange andre Venstrefolk der holder taler rundt i hele landet. Du kan finde et Grundlovsmøde nær dig i listen herunder.

Region Hovedstaden

FredensborgHesselrødvej 2, 2980 Kokkedal 298009:30 - 12:00Louise Schack Elholm, MF
Lars Søndergaard, Borgmesterkandidat
Thomas Bak, Regiondsrådskandidat
HelsingørAnna Queens Stræde 5A, Helsingør13:30
-
14.30
Mette Lene Jensen, Byrådsmedlem
Thomas Bak, Regiondsrådskandidat
Hans Andersen, MF
Egedal  Edelgavevej 28 2765 Smørum13:00 - 16:30Jakob Ellemann-Jensen, Venstres formand
Jan E. Jørgensen, MF
Karsten Søndergaard, Borgmester
Bertel Haarder, MF
Venstres Landsorganisation (Søllerød)Søllerødvej 30, 2840 Holte13:00 - 13:48Tommy Ahlers, MF
HillerødGrundtvigs Højskole, Frederiksværksgade 14713:40 - 13:46Kristian Lausten, VU's landsformand
GladsaxeTelefonvej 8, 2860 Søborg15:00Hans Andersen, MF
Martin Skou Heidemann, Spidskandidat
GlostrupHovedvejen 134, 2600 Glostrup10:00 - 11:00John Engelhardt, Borgmester
Kim Valentin, MF
Piet Papageorge, Borgmesterkandidat
København/
Frederiksberg
Diakonissestiftelsens festsal Peter Bangs Vej 5 B, 2000 Frederiksberg10.00
-
12.00
Cecilia Lonning-Skovgaard, Borgmesterkandidat
Martin Geertsen, MF
Jan E. Jørgensen, MF
AllerødHillerødvej 70, c/o BRØNSHØJGÅRD, 3540 Lynge09:30 - 12:00Claus Hjort Frederiksen, MF
Karsten Längerich, Borgmester
RudersdalSøllerødvej 30, 2840 Søllerød13:00 - 15:00Jens Ive, 
Borgmester 
Randi Mondorf, Regionsrådsmedlem
BallerupDamgårdsparken, Ballerup 13:00

16:00
Kåre Harder Olsesen
Gruppeformand
Mikael Wandel 
Borgmesterkandidat
Kim Valentin 
MF

Region Sjælland

LejreSlangealleen 1, 4320 Lejre13:15
-
16:30
Jakob Ellemann-Jensen, Venstres formand
Tina Mandrup, Borgmesterkandidat
Morten Dahlin, MF
Linea Søgaard-Lidell, MEP
RoskildeVejlegård, Frederiksborgvej 447, Roskilde14:00
-
16:30
Linea Søgaard-Lidell, MEP
Rasmus Hylleberg, Folketingskandidat
Evan Lynnerup, Regionsrådsmedlem
Jette Tjørnelund, Gruppeformand
KorsørStorebælt Camping & Feriecenter, Storebæltsvej 85, 4220 Korsør9:30
-
11:30
Stén Knuth, MF
Knud Vincents, Borgmesterkandidat
FaxeØstervej 4, 4640 Faxe - Friluftsscenen Gryden11:30
-
13:30
Louise Schack Elholm, MF
Dorthe Adelsbech, Regionsrådskandidat
Ole Vive, Borgmester
GuldborgsundNystedvej 71, 4891 Toreby L.11:30Ole K. Larsen, Borgmesterkandidat
Ditte Rust, Folketingskandidat
KøgeGl. Køgegaard 3, Køge11:20Morten Dahlin, MF
VordingborgRosenfeldt 1, 4760 Vordingborg11:00
-
13:30
Karina Fromberg, 
Borgmesterkandidat
Linea Søgaard-Lidell,
MEP
SorøVænget ved Søgade13:30Louise Schack-Elholm,
MF
Kasper Nygaard,
Borgmesterkandidat

Region Syddanmark

SønderborgHestehave 20, 6400 Sønderborg13:00
-
13:30
Stephanie Lose, Venstres Næstformand
Ellen Trane Nørby
MF
OdenseLumby Mølle, Slettensvej 294, 5270 Odense10:30
-
13:30
Jakob Ellemann-Jensen, Venstres formand
Christoffer Lilleholt, Rådmand og borgmesterkandidat
Marlene Ambo-Rasmussen, MF
Bo Libergren, Regionsrådsmedlem
Mark Grossmann, Folketingskandidat
Araz Khan, Folketingskandidat
Nicolai Busch Bæhrenz, Byrådskandidat
TønderSchackenborg
Slotsparken
13:50Martin Iversen
Borgmesterkandidat
Mette Bossen Linnet
Regionsrådsmedlem
TønderAgerskov Kro, Hovedgaden 3, 6534 Agerskov12:00
-
14:30
Morten Løkkegaard, MEP
Troels Lund Poulsen, MF
Vejle (Grejs Byfest)Vestermarksvej 5 b, Grejs, Vejle09:00
-
09:30
Stephanie Lose, Venstres næstformand
VejleSkibet, Vejle10:00
-
11:00
Stephanie Lose, Venstres næstformand
AabenraaUrnehoved Tingsted, Bolderslev, Aabenraa15:00
-
16:00
Stephanie Lose, Venstres næstformand
VardeHorne Hallen18:00Stephanie Lose
Venstres næstformand
Preben Friis Hauge 
Folketingskandidat
NyborgJuulskov Gods, Juulskovvej 12, 5853 Ørbæk12.00Erling Bonnesen, MF
 
KertemindeSkovpavillonen, Skovvej 46 i Kerteminde10:30
-
12:20
Marlene Ambo-Rasmussen, MF
Jens Gantriis, Borgmesterkandidat
MiddelfartCathrinebjergvej 7, 5500 Middelfart14:00Lars Chr. Lilleholt, MF
BillundEgebjerg Landevej 14, Krogager 7200 Grindsted10:00
- 12:00
Kristian Jensen,
FN Ambassadør
Stephanie Storbank, Borgmesterkandidat Billund
Morten Thorøe, Borgmesterkandidat Vejen
Anni Matthiesen, MF

Region Midtjylland

FavrskovFrijsenborg Slot, Linen 62, 8450 Hammel11:00
-
11:40
Asger Christensen, MEP
Anders G. Christensen, Spidskandidat til regionsrådet
Birgit Liin, Borgmesterkandidat
AarhusSabro Kro,Viborgvej 780, 8471 Sabro09:00
-
09:50
Jakob Ellemann-Jensen, Venstres formand
Christian Budde, Borgmesterkandidat
Mathilde Bressum, Formand VU Aarhus
StruerSir Lyngbjergvej, 7500 Holstebro15:00
-
17:30
Henrik E. Vennevold, Folketingskandidat
Thomas Danielsen, MF
Mads Jakobsen, Borgmesterkandidat Struer
Kenneth Tønning, Borgmesterkandidat Holstebro
HedenstedPalsgaard slotspark - Palsgaardvej 2B, 7130 Juelsminde13:00
-
14:25
Ole Vind, Borgmesterkandidat
Thrine Nørgaard, Regionsrådskandidat
Morten Blenker, Byrådskandidat
Hans Henrik Rolskov, Byrådskandidat
Troels Lund Poulsen, MF
HerningSkivevej 39, 7451 Sunds12:15
-
14:30
Mads Fuglede, MF
Dorte West, Borgmesterkandidat
Camilla Bøgelund, Byrådsmedlem
Søren Peder Jensen, Byrådsmedlem
ViborgVed tribunen på Borgvold i Viborg, 8800 Viborg14.00
-
16.00
Kristian Pihl Lorentzen, MF
Ulrik Wilbek, Borgmester
Ib Bjerregaard, Regionsrådsmedlem
KarupKarup Borger- og Erhvervsforening Lunden, Vallerbækvej 6, 7470 Karup14.00Kristian Pihl Lorentzen, MF
Ringkøbing Nymarksminde Vestvej 91, 9310 Vodskov09:00
-
18:00
Søren Gade  
MEP
LemvigToftevej 19 7620 Lemvig14:30
-
16:30
Søren Gade
MEP

Region Nordjylland

MorsUtkærvej 10, 7900 Nykøbing Mors - Ejerslev Havn14:00Hans Ejner Bertelsen, Borgmester
Torsten Schack Petersen, MF
AalborgGrindstedvej43, Uggerhalne, 9310 Vodskov10:00
-
11.30
Søren Gade, MEP
Preben Bang Henriksen, MF
FrederikshavnMellergårdsvej 3, 9900 Frederikshavn13:00Preben Bang, MF
Mette Hardam, Borgmesterkandidat
Mads Duedahl, Spidskandidat til regionsrådet
VesthimmerlandBandsholmvej 54, Aars, Vesthimmerland Kreds18:00Marie Bjerre, MF
JammerbugtBratskov, Fredensdal 8, 9460 Brovst14:00
-
16:00
Marie Bjerre, MF
HjørringThiruplundvej 50, 9800 Hjørring10:00
-
11:30
Karsten Lauritzen, MF
VråVrå Højskole, Højskolevej 1, 9760 Vrå13:00
-
15:45
Karsten Lauritzen, MF

NYHEDSBREV FRA VENSTRE

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få nyheder om Venstre.

Næste