Venstre

Venstres folketingsgruppe har i dag konstitueret sig

Venstres folketingsgruppe har i dag konstitueret sig. Posterne er som følger og gælder for det kommende folketingsår - altså fra og med den 26/6-2020:

Anne Honoré Østergaard: Ordfører for afbureaukratisering, arbejdsmiljø og forbrugere

Anni Matthiesen: Kommunal- og indenrigsordfører, ordfører for turisme og formand for Erhvervsudvalget

Bertel Haarder: Færøordfører, formand for Udenrigsudvalget og formand for Nordisk Råd

Britt Bager: Kultur- og medieordfører

Carsten Kissmeyer: Ordfører for forsyning og energi.

Christoffer Aagaard Melson: Grønlandsordfører, arktisordfører og ordfører for it og tele

Claus Hjort Frederiksen: Formand for Udvalget vedrørende Efterretningstjenesterne

Edmund Joensen: Formand for Færøudvalget

Ellen Trane Nørby: Børne- og undervisningsordfører og ordfører for ungdomsuddannelserne

Erling Bonnesen: Fødevareordfører og gruppesekretær

Eva Kjer Hansen: Formand for Europaudvalget

Fatma Øktem: Ligestillingsordfører

Hans Andersen: Beskæftigelsesordfører

Hans Chr. Schmidt: Formand for Kulturudvalget

Heidi Bank: Boligordfører, formand for Ligestillingsudvalget

Inger Støjberg: Næstformand for Venstre og retsordfører

Jacob Jensen: Miljøordfører

Jakob Ellemann-Jensen: Partiformand

Jan E. Jørgensen: EU-ordfører

Jane Heitmann: Formand for Sundheds- og Ældreudvalget, ældre- og psykiatriordfører, formand for udvalget vedrørende Det Etiske Råd

Karen Ellemann: Udviklingsordfører

Karsten Lauritzen: Gruppeformand

Kim Valentin: Erhvervsskatteordfører og ordfører for folkeoplysning og bibliotek

Kristian Jensen: Fri- og efterskoleordfører og ordfører for bæredygtighed og verdensmål

Kristian Pihl Lorentzen: Transportordfører

Lars Chr. Lilleholt: Forsvarsordfører

Lars Løkke Rasmussen: Medlem af Det Udenrigspolitiske Nævn

Louise Schack Elholm: Skatteordfører og kirkeordfører

Mads Fuglede: Udlændinge- og integrationsordfører og formand for Nato Parlamentary Assembly

Marie Bjerre: Socialordfører

Marlene Ambo-Rasmussen: Ordfører for familie og trivsel

Martin Geertsen: Sundhedsordfører

Michael Aastrup Jensen: Udenrigsordfører

Morten Dahlin: Indfødsretsordfører og ordfører for ungeindsats og integrationsydelse

Peter Juel-Jensen: Ordfører for landdistrikter og øer, ordfører for beredskab, formand for OSCE’s Parlamentariske Forsamling

Preben Bang Henriksen: Formand for Retsudvalget og gruppenæstformand

Sophie Løhde: Politisk ordfører

Stén Knuth: Ordfører for idræt

Thomas Danielsen: Næstformand for Finansudvalget, næstformand for Klima-, Energi- og Forsyningsudvalget, søfartsordfører og jagtordfører

Tommy Ahlers: Klimaordfører

Torsten Schack Pedersen: Erhvervsordfører og fiskeriordfører

Troels Lund Poulsen: Finansordfører

Ulla Tørnæs: Uddannelses- og forskningsordfører og ordfører for SU.