Venstre

Her kan du møde Venstre på grundlovsdag

Her taler Venstres folketingsmedlemmer og ministre ved grundlovsmøder tirsdag den 5. juni 2018

Venstres formand og statsminister Lars Løkke Rasmussen:

Hørhaven (Marselisborgskoven), Ørneredevej 23, 8270 Højbjerg kl. 12.15

Gymnastikhøjskolen i Ollerup, Svendborgvej 3, 5762 Vester Skerninge, kl. 15.45

Restaurant Herthadalen, Slangealléen 1, 4320 Lejre, kl. 19.30

 

Næstformand og finansminister Kristian Jensen:

Volstrup Gods, Volstrupvej 2, 7560 Hjerm, kl. 10.15

Museum Silkeborg, Hovedgårdsvej 7, 8600 Silkeborg, kl. 12.30

Grønbjerg Præstegård, Algade 34, Grønbjerg, 6971 Spjald, kl. 14.00

Gudum Sognehus (indgang via Præstegårdsvej), Toftevej 19, Gudum, 7620 Lemvig, kl. 16.00

Haveoasen, Vejlevej 13, Lind, 7400 Herning, kl. 17.30

 

Forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen:

Terndruplund, Skovvej 14, 9575 Terndrup, kl. 16.20

 

Beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen:

Metalskolen Jørlunde, Slagslundevej 13, 3550 Slangerup, kl. 10.25

Uldum Højskole, Højskolebakken 11, 7171 Uldum, kl. 14.00

Palsgaard, Palsgaardvej 10, 7130 Juelsminde, kl. 15.30

Birkelse Hovedgård, Kammerherrensvej 62, 9440 Aabybro, kl. 18.15

 

Udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg:

Frijsenborg Slot, Pøt Møllevej 15, 8450 Hammel, kl. 11.00

Herregården Bratskov, Fredensdal 8, 9460 Brovst, kl. 14.00

Dialogmøde på Jenle, Jenlevej 6, 7870 Roslev, kl. 19.00

 

Skatteminister Karsten Lauritzen:

Sankt Knuds Kilde, Åstrupvej 52A, 9800 Hjørring, kl. 10.00

Vrå Højskole, Højskolevej 1, 9760 Vrå, kl. 13.00

 

Sundhedsminister Ellen Trane Nørby:

Bovrup Borgerlaug og Højskoleforeningen Varnæs Bovrup, Nørskov 9, 6200 Aabenraa, kl. 14.00

Rønhave, Hestehave 20, 6400 Sønderborg, kl. 15.30

 

Energiminister-, klima- og forsyningsminister Lars Chr. Lilleholt:

Lumby Mølle, Slettensvej 294, 5270 Odense N, kl. 12.30

Indslev Bryggeri, Store Landevej 12, 5580 Nørre Aaby, kl. 14.00

Vejlegård, Frederiksborgvej 447, 4000 Roskilde, kl. 18.00

 

 

Minister for offentlig innovation Sophie Løhde:

Brønshøjgård, Hillerødvej 70, 3540 Lynge, kl. 11.10

Edelgave Gods, Edelgavevej 28, 2765 Smørum, kl. 14.15

Lungholm Gods, Rødbyvej 24, 4970 Rødby, kl. 17.30

 

Minister for udviklingssamarbejde Ulla Tørnæs:

Heerups Have, Skolegade 36, 6700 Esbjerg, kl. 12.00

 

Minister for fiskeri og ligestilling og minister for nordisk samarbejde Eva Kjer Hansen:

Aarø Forsamlingshus, Aarø 182, 6100 Haderslev, kl. 12.30

Skamlingsbanken, Skamlingvejen 123, 6093 Sjølund, kl. 15.00

Højskolen Østersøen, Flensborgvej 48, 6200 Aabenraa, kl. 18.15

 

Uddannelses- og forskningsminister Tommy Ahlers:

Diakonissestiftelsen, Peter Bangs Vej 5B, 2000 Frederiksberg, kl. 10.30

 

Politisk ordfører Britt Bager:

Lykkesholm Gods, Ballevej 30A, 8570 Trustrup, kl. 11.30

Indslev Bryggeri, Store Landevej 12, 5580 Nørre Aaby, kl. 16.00

 

Gruppeformand Karen Ellemann:

Den Gamle Præstegård, Hovedvejen 134, 2600 Glostrup, kl. 10.00

Vallensbæk Havn, Vallensbæk Havnevej 1, 2665 Vallensbæk Strand, kl. 16.30

 

Anni Matthiesen:

Anni Matthiesens have, Egebjerg Landevej 14, Krogager, 7200 Grindsted, kl. 17.10

 

Bertel Haarder:

Broksø Gods, Broksøvej 60, 4160 Herlufmagle, kl. 11.00

Greve Museum, Bækgårdsvej 9, 2670 Greve, kl. 13.00

Liselund, Slotsalleen 44, 4200 Slagelse, kl. 14.30

Stigs Bjergby Præstegård, Kirkevej 10, St. Bjergby, 4440 Mørkøv, kl. 16.00

 

Carl Holst:

Restaurant Kolvig, Mellemdammen 13, 6760 Ribe, kl. 13.30

 

Erling Bonnesen:

Ærtebjerg Hundepension, Boelsmosevej 8, 5883 Oure, kl. 14.00

Nakkebølle Gods, Østergyden 3C, 5600 Faaborg, kl. 15.30

 

Hans Andersen:

Selsø Slot, Selsøvej 30A, 4050 Skibby, kl. 15.25

 

Jacob Jensen:

Høng Gymnasium, Hovedgaden 2, 4270 Høng, kl. 12.00

Højby Sø, 4573 Højby, kl. 14.00

Restaurant Herthadalen, Slangealléen 1, 4320 Lejre, kl. 17.30

 

Jan E. Jørgensen:

Diakonissestiftelsen, Peter Bangs Vej 5B, 2000 Frederiksberg, kl. 10.00

Vemmetofte Kloster, Vemmetoftevej 42, 4640 Faxe, kl. 14.30

Gammel Køgegaard, Gammel Køgegaard 3, 4600 Køge, kl. 15.30

 

Jane Heitmann:

Frøbjerg Bavnehøj, 5560 Aarup, kl. 14.15

Nakkebølle Gods, Østergyden 3C, 5600 Faaborg, kl. 16.30

 

Kristian Pihl Lorentzen:

Lunden, Vallerbækvej 6A, 7470 Karup, kl. 11.25

Borgvold (ved scenen), Borgvold, 8800 Viborg, kl. 14.40

 

Louise Schack Elholm:

Gammel Køgegaard, Gammel Køgegaard 3, 4600 Køge, kl. 13.30

Midtsjællands Efterskole, Tolstrupvej 29, 4330 Hvalsø, kl. 15.00

Café Skema, Nørregade 2, 4100 Ringsted, kl. 17.00

 

Mads Fuglede:

”Længen” ved siden af Karlebo Kirke, Hesselrødvej 2, 2980 Kokkedal, kl. 10.00

Den Gamle Præstegård, Hovedvejen 134, 2600 Glostrup, kl. 11.00

Højgård, Bagsværd Hovedgade 274, 2880 Bagsværd, kl. 15.00

 

Marcus Knuth:

Torebyhallen, Gamle Landevej 17, 4891 Guldborgsund, kl. 16.00

 

Michael Aastrup Jensen:

Hvidsten Kro, Mariagervej 450, 8981 Spentrup, kl. 11.30

Lyshøj Mølle, Lyshøj Møllevej 14, 8970 Havndal, kl. 14.00

 

MEP Morten Løkkegaard:

Hørhaven (Marselisborgskoven), Ørneredevej 23, 8270 Højbjerg kl. 11.15

Carlsminde, Søllerødvej 30, 2840 Holte, kl. 15.00

 

Peter Juel Jensen:

Hotel Skovly, Nyker Strandvej 30, 3700 Rønne, kl. 14.00

 

Preben Bang Henriksen:

Grindstedvej 43, Uggerhalne, 9310 Vodskov, kl. 9.30

Skivevej 39, 7451 Sunds, kl. 12.30

Skive Anlæg, Havnevej 12, 7800 Skive, kl. 14.00

 

Søren Gade:

Gl. Stoustrupvej 50, 7000 Fredericia, kl. 11.00

Restaurant Kolvig, Mellemdammen 13, 6760 Ribe, kl. 13.00

Schackenborg Slot, Schackenborg 1, Møgeltønder, 6270 Tønder, kl. 14.30

Anni Matthiesens have, Egebjerg Landevej 14, Krogager, 7200 Grindsted, kl. 17.00

 

Thomas Danielsen:

Volstrup Gods, Volstrupvej 2, 7560 Hjerm, kl. 11.00

 

Torsten Schack Pedersen:

Sjørring Volde, Vorupørvej, Sjørring, 7700 Thisted, kl. 14.00

Grydhøjvej 23, Gullerup, 7950 Erslev, kl. 19.00