Her taler Venstres folketingsmedlemmer og ministre på grundlovsdag

Her er et overblik over Venstres folketingsmedlemmer og ministres taler på grundlovsdag mandag den 5. juni 2017

Venstres formand og statsminister Lars Løkke Rasmussen 
Ejer Bavnehøjvej 4, 8660 Skanderborg, kl. 12.00
Birkelse Hovedgaard, Kammerherrensvej 62, 9440 Aabybro, kl. 18.00 

Næstformand og finansminister Kristian Jensen 
Lykkesholm Gods, Ballevej 30, 8570 Trustrup, kl. 09.30
Hvidsten Kro, Mariagervej 450, Hvidsten, 8981 Spentrup, kl. 11.30
Hos Hanne og Niels Østergaard, Skivevej 39, 7451 Sunds, kl. 14.00
Højskolen Skærgården, Skærgårdsvej 23, 7400 Herning, kl. 16.15 

Beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen
Metalskolen Jørlunde Kursus og Konferencecenter, Slagslundevej 13, 3550 Slangerup, kl. 10.30
Kølstrup Præstegård, Kølstrup Bygade 25, 5300 Kerteminde, kl. 13.00
Silkeborg Museum, Hovedgårdsvej 7, 8600 Silkeborg, kl. 15.30 

Udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg 
Volstrupvej 2, Volstrup, 7560 Hjerm, kl. 10.00
Skive anlæg, 7800 Skive, kl. 13.00
Herregården Hestehave, Åbakken 4, Krejbjerg, 7860 Spøttrup, kl. 15.30 

Skatteminister Karsten Lauritzen
Sct. Knuds Kilde, Aastrupvej 52a, 9800 Hjørring, kl. 10.00 

Sundhedsminister Ellen Trane Nørby
Rønhave Herregård, Hestehave 20, 6400 Sønderborg, kl. 13.30 

Energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt
Jellinge Højene, Jellinge Museum, Gormsgade 23, 7300 Jelling, kl. 11.30
Indslev Bryggeri, Store Landevej 13, 5580 Nørre Aaby, kl. 13.00 

Miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen 
Hee Gl. Stationsbygning, Ringgaden 3A, 6950 Ringkøbing, kl. 10.30
Skibbroen, 6760 Ribe, kl. 14.00 

Minister for offentlig innovation Sophie Løhde
Hotel Postgaarden, Storgade 25, 4180 Sorø, kl. 09.30
Jomfruens Egede, Kirkevej 7, 4640 Faxe, kl. 11.00
Edelgave Gods, Edelgavevej 28, Smørumovre, 2765 Smørum, kl. 14.00
Carlsminde, Søllerødvej 30, 2840 Holte, kl. 15.20 

Minister for udviklingssamarbejde Ulla Tørnæs
ECH Park, 6700 Esbjerg, kl. 13.35
Hotel Britannia, Torvegade 24, 6700 Esbjerg, kl. 15.00 

Minister for ligestilling og minister for nordisk samarbejde Karen Ellemann 
Højskolen Marielyst, Bøtøvej 2, Falster, 4873 Væggerløse, kl. 13.00
Restaurant Søstrene P, Vallensbæk Havn 1, 2665 Vallensbæk Strand, kl. 17.00 

Politisk ordfører Jakob Ellemann-Jensen
Anni Matthiesens Have, Egebjerg Landevej 14, Krogager, 7200 Grindsted, kl. 10.35
Gl. Stoustrupvej 50, 7000 Fredericia, kl. 12.30
Byparken, 7100 Vejle (parkering: Skolegade 1, 7100 Vejle), kl. 15.00
Haveoasen A/S, Vejlevej 13, Lind, 7400 Herning, kl. 17.00 

Gruppeformand Søren Gade 
Enggårdvej 26 (i haven), Snejbjerg, 7400 Herning, kl. 09.30
Palsgaard Gods, Palsgaardvej 10, 7130 Juelsminde, kl. 12.00
Terndruplund Skov, Festpladsen, Skovvej 14, 9575 Terndrup, kl. 15.30 

Anni Matthiesen
Anni Matthiesens Have, Egebjerg Landevej 14, Krogager, 7200 Grindsted, kl. 10.10 
Rødding Højskole, Flors Alle 1, 6630 Rødding, kl. 13.45

Bertel Haarder
Greve Museum, Bæksgårdsvej 9, 2670 Greve, kl. 13.10
Restaurant Herthadalen, Slangealleen 1, 4320 Lejre, kl. 14.45
Vejlegård, Frederiksborgvej 447, 4000 Roskilde, kl. 16.00 

Britt Bager
Lykkesholm Gods, Ballevej 30, 8570 Trustrup, kl. 11.00 

Carl Holst
Slotsbanken v/ Ribe Roklub, Erik Menvedsvej 16, 6760 Ribe, kl. 14.00 

Erling Bonnesen
Ollerup Højskole, Svendborgvej 3, 5762 V. Skerninge, kl. 12.00
Nakkebølle Gods, Østergyden 3C, 5600 Faaborg, kl. 14.00 

Eva Kjer Hansen
Højenvej 136, 7100 Vejle, kl. 12.30
Skamlingsbanken, Skamlingvejen 123, 6093 Sjølund, kl. 14.00
Kærbygård, Kærbygårdevej 1-3, 5220 Odense SØ, kl. 16.00
Friluftsscenen i Byskoven, 6360 Tinglev, kl. 18.00 

Hans Andersen
Selsø Slot, Selsøvej 30 A, 4050 Skibby, ca. kl. 14.00 

Jacob Jensen
Broksø Gods, Broksøvej 60, 4160 Herlufmagle, kl. 10.15
Herthadalen, Slangealleen 1, 4320 Lejre, kl. 13.10
Hotel Højby Sø, Ellingebjergvej 1, 4573 Højby (på plænen ved Højby Sø), kl. 14.10
Stenmagle Præstegårdshave, Stenmagle Kirke, Præstelyngen 1, Stenmagle, 4296 Nyrup, kl. 15.30
"Hestestalden" ved Tølløse Slot, Tølløsevej 97, 4340 Tølløse, kl. 16.15 

Jakob Engel-Schmidt
Esrum Kloster, Klostergade 11-13, Esrum, 3230 Græsted, kl. 14.00 

Jan E. Jørgensen
Hesselrødvej 2, 2980 Kokkedal, kl. 10.00
Diakonissestiftelsen, Peter Bangs Vej 5B, 2000 Frederiksberg, kl. 11.30 

Jane Heitmann
Nakkebølle Gods, Østergyden 3C, 5600 Faaborg, kl. 12.00 
Frøbjerg Bavnehøj, 5560 Aarup, kl. 14.00
X-huset, Birkevej 35, 5672 Broby, kl. 16.00 

Kristian Pihl Lorentzen
Karup Borger- og Håndværkerforening, Lunden, Vallerbækvej 6, 7440 Karup, kl. 11.10
Borgvold, Randersvej 1, 8800 Viborg, ca. kl. 15.00 

Louise Schack Elholm
Postgårdens Gård, Storgade 25, 4180 Sorø, kl. 10.30
Havnebygningen v. Honnørkajen, 4900 Nakskov, kl. 17.30 

Marcus Knuth
Bogø Skovpavillion, Østerskovvej 44, 4793 Bogø, kl. 15.00
GuldBoSund, Vibehaven 500, 4800 Nykøbing Falster, kl. 17.00 

Michael Aastrup Jensen
Hvidsten Kro, Mariagervej 450, Hvidsten, 8981 Spentrup, kl. 11.30 

MEP Morten Løkkegaard
Broksø Gods, Broksøvej 60, 4160 Herlufmagle, kl. 11.00
Brønshøjgård, Hillerødvej 70, 3540 Lynge, kl. 14.15 

Preben Bang Henriksen
Byrholtvej 28, 9381 Sulsted, ca. kl. 10.00
Vrå Højskole, Højskolevej 1, 9760 Vrå, ca. kl. 13.00 

Thomas Danielsen
Volstrupvej 2, 7560 Hjerm, kl. 12.20
ISI Idrætshøjskole, Hagelskærvej 40, 7430 Ikast, kl. 14.15 

Torsten Schack Pedersen
Sjørring Volde, 7700 Thisted, kl. 14.45
Musikværket, Gasværksvej 60, 7900 Nykøbing Mors, kl. 16.15