Venstre

Her kan du møde Venstre på grundlovsdag

Her taler Venstres folketingsmedlemmer og ministre ved grundlovsmøder søndag den 5. juni 2016

Venstres formand og statsminister Lars Løkke Rasmussen 

Restaurant Herthadalen, Slangealléen 1, 4320 Lejre, kl. 11.00

Gymnastikhøjskolen i Ollerup, Svendborgvej 3B, 5762 Vester Skerninge, kl. 14.10

Indvielse af ’Klasseværelse i Skoven’ hos KFUM Spejderne i Tommerup, kl. 16.15 (Statsministeren holder ikke grundlovstale ved dette arrangement)

Palsgaard Gods, Palsgaardvej 10, 7130 Juelsminde, kl. 18.45 

Næstformand og udenrigsminister Kristian Jensen

Broksø Gods, Broksøvej 60, 4160 Herlufmagle, kl. 10.00

Dianalund Borgerhus, Sømosevej 44, 4293 Dianalund, kl. 11.30

Plænen foran Ringsted Rådhus, Sct. Bendtsgade 1, 4100 Ringsted, kl. 13.00

Edelgavevej 28, Smørumovre, 2765 Smørum, kl. 14.30

Lungholm Gods, Rødbyvej 24, 4970 Rødby, kl. 17.00 

Finansminister Claus Hjort Frederiksen

Venstre i Allerød, Brønshøjgård, Hillerødvej 70, 3540 Lynge, kl. 10.15

Venstre i Helsingør, Danhostel, Helsingør Vandrerhjem, Nordre Strandvej 24, 3000 Helsingør, kl. 11.30

Venstre i Rudersdal, Carlsminde, Søllerødvej 30, 2840 Holte, kl. 14.05

Kavalergården i Bernstorffsparken v/Bernstorff Slot, Jægersborg Allé 93, 2820 Gentofte, kl. 15.50 

Justitsminister Søren Pind

Metalskolen i Jørlunde, Slagslundevej 13, 3550 Slangerup, kl. 11.10

Indslev Bryggeri, Store Landevej, 5580 Nr. Åby, kl. 14.30

Vallensbæk Havn, Vallensbæk Havnevej 10, 2665 Vallensbæk Strand, kl. 17.15 

Udlændinge- integrations- og boligminister Inger Støjberg

Grindstedvej 43, Uggerhalne, 9310 Vodskov, kl. 10.00

Terndruplund, Elmelunden 16, 9575 Terndrup, kl. 15.55 

Skatteminister Karsten Lauritzen

Dannerhøj, Ålborgvej 689, 9330 Dronninglund, kl. 13.00 

Beskæftigelsesminister Jørn Neergaard Larsen

Carlsminde, Søllerødvej 30, 2840 Holte, kl. 14.00 

Erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen

Kabbel Hovedgaard, Lemvig kl. 13.30

Palsgård Park, Juelsminde, kl. 18.00  

Sundheds- og ældreminister Sophie Løhde

Hesselrødvej 2, 2980 Kokkedal, kl. 10.00

Hestestalden, Tølløse Slots Efterskole, Tølløsevej 97, 4340 Tølløse, kl. 11.45

Vejlegård, Frederiksborgvej 447, 4000 Roskilde, kl. 14.00

Edelgave Gods, Edelgavevej 28, 2765 Smørum, kl. 15.00  

Klima- og energiminister Lars Chr. Lilleholt

Barritskov Gods, Barritskovvej 34, 7150 Barrit, kl. 10.00

Indslev Bryggeri, Store Landevej 13, 5580 Nr. Åby, kl. 15.00

Lumby Mølle, Slettensvej, 5250 Odense, kl. 16.15  

Miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen

Agroskolen, Hammerum Hovedgade 7, 7400 Herning, kl. 11.00

Egebjerg Landevej 14, 7200 Grindsted, kl. 14.30 

Forsvarsminister Peter Christensen

Broksø Gods, Broksøvej 60, 4160 Herlufmagle, kl. 10.45

Slangealleen 1, 4320 Lejre, kl. 13.10

Dragør Fort, Prins Knuds Dæmning 2, 2791 Dragør, kl. 17.30 

Minister for børn, undervisning og ligestilling Ellen Trane Nørby

Gudum Sognehus, Toftevej 19, 7620 Lemvig, kl. 13.00

Bovbjerg fyr, Fyrvej 27, 7620 Lemvig, kl. 15.00 

Uddannelses- og forskningsminister Ulla Tørnæs 

Venstre i Snejbjerg og omegn, Enggårdsvej 26, Snejbjerg, 7400 Herning, kl.11.00

Venstre i Vejle, Byparken i Vejle, Skolegade 1, 7100 Vejle, kl. 13.00

Venstre i Esbjerg, Heerups Have, Skolegade 35, 6700 Esbjerg, kl. 15.00 

Social- og indenrigsminister Karen Ellemann

Brønshøjgård, Hillerødvej 70, 3540 Lynge, kl. 11.15

Vallensbæk Havn, Vallensbæk Havnevej 10, 2665 Vallensbæk Strand, kl. 16.20   

Kultur- og kirkeminister Bertel Haarder

Greve Museum, Bækgårdsvej 9, 2670 Greve, kl. 10.50

Urnehoved Tingsted, Hærvejen, 6360 Tingsted, kl. 14.00

Eskilstrup (v/Ringe) v/Klaus Berntsens Mindeplads, Klaus Berntsens vej 9, 5750 Ringe, kl. 17.00 

Politisk ordfører Jakob Ellemann-Jensen

Lykkesholm Gods, Ballevej 30, 8570 Trustrup, kl. 11.00

Beder-Malling, Egelund Idrætsanlæg, Bredgade 5, 8340 Malling, kl. 14.20

Lyngbygård Gods, Lyngbygårdsvej 25, 8220 Brabrand, kl. 15.40 

Gruppeformand Søren Gade

Venstre i Fredericia, Stoustrupvej 50, 7000 Fredericia, kl. 11.00

Venstre i Vejle, Byparken Vejle, Skolegade 1, 7100 Vejle, kl. 12.30

Grundlovsarrangement ved Rasmus Prehn, Peder Pårs Vej 10, Hasseris, 9000 Aalborg, kl. 15.30

Nørregade 41 (ved Restaurant Hedelund), 9700 Brønderslev, kl. 17.55 

Hans Andersen

Selsø Slot, Selsøvej 30 A, 4050 Skibby, kl. 16.00 

Britt Bager

Frijsenborg Gods, Linen 62, 8450 Hammel, kl. 14.00 

Erling Bonnesen

Ulriksholm Slot, Ulriksholmvej 96, 5300 Kerteminde, kl. 11.00

Juulskov Gods, Juulskovvej 2, 5853 Ørbæk, kl. 12.00

Nakkebølle Gods, Østergyden 3 C, 5600 Faaborg, kl. 16.00 

Thomas Danielsen

Ausumgaard, Holstebrovej 101, 7560 Hjerm, kl. 10.00  

Louise Schack Elholm

Ringsted Torv, 4100 Ringsted, kl. 13.30 

Jakob Engel-Schmidt

LOF i samarbejde med Venstre i Køge, Gl. Hastrupvej 8, 4600 Køge, kl. 12.45

Kavalergården i Bernstorffsparken v/Bernstorff Slot, Jægersborg Allé 93, 2820 Gentofte, kl. 15.45 

Eva Kjer Hansen

Ausumgaard, Holstebrovej 101, 7560 Hjerm, kl. 10.00

Skive Anlæg, Havnevej, 7800 Skive, kl. 11.00

Skamlingsbanken, Skamlingvejen 123, 6093 Sjølund, kl. 14.05

Hennegaard, Strandvejen 260, 6854 Henne, kl. 20.00 

Jane Heitmann

Frøbjerg Bavnehøj, 5560 Aarup, kl. 14.00

Nakkebølle Gods, Østergyden 3 C, 5600 Faaborg, kl. 16.00  

Preben Bang Henriksen

Grindstedvej 43, Uggerhalne, 9310 Vodskov, kl. 10.00 

Ved Teglværkssøerne, Østervang 11, 9362 Gandrup, kl. 14.00 

Jacob Jensen

Hotel Højby Sø, Ellingebjergvej 1, 4573 Højby, kl. 14.00  

Peter Juel Jensen

Hotel Skovly, Nyker Strandvej 40, 3700 Rønne, kl. 14.00  

Michael Aastrup Jensen

Hvidsten Kro, Mariagervej 450, 8981 Spentrup, kl. 11.30

Svaleparkens Cafeteria, Svalevej 11, 8960 Randers SØ, kl. 14.00 

Jan E. Jørgensen

Diakonissestiftelsen, Peter Bangs Vej 1, 2000 Frederiksberg, kl. 11.30

Midtsjællands Efterskole, Tolstrupvej 29, 4330 Hvalsø, kl. 16.00 

Marcus Knuth

Det gamle rådhus, Slotsruinen 1, 4760 Vordingborg, kl. 11.00

Lungholm Gods, Rødbyvej 24, 4970 Rødby, kl. 16.00  

Kristian Pihl Lorentzen

Karup Borger & Håndværkerforening, Lunden Vallerbækvej 6, 7470 Karup, kl. 11.00

Levring Efterskole, Bygaden 65, Levring i Kjellerup, kl. 13.00

Hersom Præstegård, Teglgårdvej 30, 9500 Hobro, kl. 15.00 

MEP Morten Løkkegaard

Præstegården Glostrup, Hovedvejen 134, 2600 Glostrup, kl. 10.00

Lyngbygård Gods, Lyngbygårdsvej 25, 8220 Brabrand, kl. 15.00  

Anni Matthiesen

Gram Slotspark v/Gram Slot, Slotsvej 54, 6510 Gram, kl. 10.00

Egebjerg Landevej 14, Krogager, 7200 Grindsted, kl. 14.00   

Torsten Schack Pedersen

Amfiteateret i Smedebjerge i Vils, Smedebjergevej 24, 7980 Vils, kl. 14.30

Sjørringe Volde i Thy, kl. 16.00