Flere tæsk til Thorning
S-SF har regnet hele 6.000.000.000 kroner forkert i deres økonomiske grundlag for Danmarks fremtid, skriver Børsen. Og S-formandens politik angribes også voldsomt i de andre aviser.
Det er muligt, at hun er ved at være vant til det.
Men dagens avislæsning er alligevel ikke rar for Helle Thorning, der får tæsk på stribe i medierne, der afmonterer den økonomiske sammenhæng i S-SF’s finanslovsforslag.
Den største brøler afslører dagbladet Børsen, som har det stærkt uheldige budskab til Helle Thorning og co., at de har regnet ikke mindre end seks milliarder kroner forkert i deres økonomiske grundlag for Danmarks fremtid. 6.000.000.000 kr.
S-SF siger, at de vil bruge masser af penge på folkeskole, sundhed og vækst i den offentlige sektor. Men pengene mangler bare i katastrofal grad, afslører pensionsbranchen over for Børsen. Helle Thorning vil nemlig hente hele 6,7 milliarder kroner ved at ændre loftet over livrentepensionen.
Men det beløb er helt hen i skoven, siger adm. direktør i Forsikring & Pension, Per Bremer Rasmussen.
- Der er regnet helt galt på det her. Det ædruelige regnestykke er, at der højst kommer 150 millioner kroner ind i 2011 på den konto. Og det tal forudsætter, at stramningerne slet ikke påvirker pensionsopsparingerne, hvilket det selvsagt vil gøre, siger han til Børsen.
Og formiddagen bliver ikke bedre for Thorning, hvis hun går videre i stakken af aviser. På forsiden af Jyllands-Posten bliver hun anklaget for løftebrud, fordi S og SF har hævet indkomstskatten med syv milliarder kroner mere end de lovede for blot et år siden.
Og så er der også kritik af finanslovsudspillet fra oppositionens egne rækker.
- Vi synes ikke, at det er den rigtige vej at gå, siger de Radikales finansordfører Morten Østergaard til avisen.
Politiken fortæller på side 4, at slingrekursen hos Helle Thorning betyder, at almindelige familier vil miste et par tusind kroner om året.



















04 Feb 2012 22:55